Men look at the use of brooch

نگاه تیزبین مردان به استفاده از بج ‌سینه

استفاده از بج سینه برای آقایان درعرصه مدرن امروزی

زدن بج ‌سینه‌ بر روی لبه یقه یا کراوات، یک فرصت عالی برای خود ابرازی ایجاد می‌کند.

زنان طی چند سال گذشته، شلوار جین، ساعت و تاکسیدو را از مردان دزدیده‌اند، بنابراین نمی‌توانیم مردان را برای استفاده از تزئینات زنانه، یعنی بج ‌سینه‌ ، سرزنش کنیم.

زدن دقیق و مناسب بج ‌سینه‌ بر روی یقه یک کت اسپرت در مراسم شب، یا بر روی تاکسیدو، همانطور که در نمایش دولچه اند گابانا در میلان دیده شد، و یا مثل کارل لاگرفلد بر روی کراوات ابریشمی، می‌تواند ظاهر مردان را وارد یک عرصه جدید از کمال، مردانگی و مدرنیته بکند.

التون جان اغلب اوقات یک بج ‌سینه‌ جواهر شوپارد، شامل یک مروارید بزرگ دریای جنوب که با یاقوت کبود و الماس صورتی احاطه شده استفاده می‌کند.

دیوید بکهام یک بج ‌سینه‌ به شکل سکان کشتی یا تاج جواهر نشان روی لباس خود می‌زند. اما این فرل ویلیامز بود که امسال وقتی روی فرش قرمز جایزه اسکار قدم گذاشت، مهر تایید ترند بج ‌سینه‌ مردانه را زد.

او که سرتا پا شنل پوشیده بود، به همراه گردنبند بلند لایه لایه سیاه و سفید و سنجاق‌سینه پلویی
دِ کاملیا (Pluie de Camélia) مزین به الماس و مروارید از مجموعه جواهرات نفیس، به بج ‌سینه‌ که اغلب از مد افتاده و قدیمی تلقی می‌شد، اعتباری مدرن و با شکوه بخشید.

از نظر تام استابس (Tom Stubbs)، منتقد تیزبین هم ظاهر فرل «بی‌نظیر» بود؛ او معتقد است که بج ‌سینه‌ «می‌تواند محرکی باشد که تکانی به قاعده کراوات ساده و سیاه بزند».

شاید ظهور سنجاق‌سینه مردانه بخشی از سیالیت جنسیتی امروزی باشد، اما به نظر می‌رسد که تقاضای همه‌گیر برای بج ‌سینه‌ ، بیشتر در تنوع و قدرت بیان آن است. چرا که لازم نیست بج ‌سینه‌ را حتما روی یک قسمت خاص بدن استفاده کرد و به طراحان آزادی بیشتری برای طراحی نسبت به بقیه جواهرات می‌دهد، چراکه می‌توانند آزادانه تصورات خود را به پرواز درآورند از تمام اشکال، مواد، تم ها و نقوش در طراحی خود استفاده کنند.

اینفلوئنسر چینی، ژانگ یی‌ژینگ (که به نام لِی شناخته شده است)، در ماه آوریل در رویداد شومه ورلد (Chaumet World) در هتل رُزوود در پکن، نشان داد که چطور استفاده از یک بج ‌سینه‌ مویسون سو لِ وُ (Moissons sous le Vent) می‌تواند چنین اثر چشمگیری داشته باشد. مجموعه‌ی کولاشی (Culachy) که برند جوری (Jorie) به تازگی عرضه کرده است نیز برای اثرگذاری بیشتر از طبیعت الهام گرفته است.

بج ‌سینه‌ طرح جمجه گوزن (از مجموعه جوری گراسی و دیگر همکارانش در اسکاتلند) که از شاخ گوزن الهام گرفته و با طلای رزگلد و زرد و الماس ساخته شده، فریبنده اما در عین حال کاملا مردانه است.

آدرین ساسون (Adrian Sassoon)، فروشنده هنرهای معاصر و چینی‌های آنتیک، که نماینده هنرمند جواهرساز ایتالیایی، جیووانی کوروایا (Giovanni Corvaja) نیز هست، از بج ‌سینه‌ مردانه به عنوان «هنر یقه» یاد می‌کند. به قول وی: «هنر نباید به خانه محدود شود؛ یک بج ‌سینه‌ زیبا می‌تواند به یک کت رسمی روح ببخشد و فورا آن را به افسون فرش قرمز تبدیل کند. من عاشق کار با فلزاتی با رنگ‌های مختلف برای ایجاد حرکت، شفافیت و سبکی در یک قطعه هستم که می‌تواند هم برای مردان و هم برای زنان زیبا جلوه کند».

ترکیب انتزاعی استادانه کوروایا (سنجاق‌سینه دایره‌ای، به ارزش ۴۴٫۵۰۰ پوند) که ترکیبی از مینا و رشته‌های نازک طلا، پلاتین ، نقره و فلزات دیگر است، ادعای او را به خوبی اثبات می‌کند و ترکیبی از هنر معاصر مفهومی با تکنیک‌های هیجان انگیز است.

طراح جواهر کورا شیبانی (Cora Sheibani) نیز یک رویکرد مفهومی الهام گرفته از هنر، اما همراه با کمی شور و نشاط کودکانه که حجم بیشتری به یقه می‌دهد را دنبال کرده است. او اخیرا مجموعه‌ای از بج ‌‌‌های پرنده طلایی خود، به نام «a flock in flight» را به یک مشتری‌های خانم خود فروخته که آن را به عنوان هدیه‌ای برای شوهرش می‌خواسته است. «ابرهای نقره اندود» او مخصوصا مجموعه‌ای از ابرهای نقره‌ای کوچک (به قیمت ۱۰٫۰۰۰ پوند) که از هر کدام یک قطعه الماس سفید چکه می‌کند، قطعا مورد پسند آقایان خواهد بود.

سبک و سنت مهارجه‌های هندی که خود را سرتا پا به جواهرات مزین می‌کردند همچنان در میان مردان هندی رواج دارد و این سنت، عطر و بوی رمانتیک هندی را به بج ‌سینه‌ ‌های مردانه افزوده است.

سمیر لیلانی (Sameer Lilani)، مدیر جواهرساز هندی آمراپالی (Amrapali) در انگلیس، خاورمیانه و اروپا، نیز به این نتیجه رسیده است که امروزه مردان بیشتری بج ‌سینه‌ استفاده و خریداری می‌کنند و همچنین زنان نیز به عنوان هدیه برای مردان خود، به جای کراوات رسمی، بج ‌سینه‌ می‌خرند. لیلانی می گوید: «در حال حاضر مردان اعتماد به نفس بیشتری برای استفاده از جواهرات دارند و زدن یک بج ‌سینه‌ بر روی یقه یک کت رسمی، یک روش نسبتا ظریف برای بیان فردیت است». حس معاصر هنر هندی آمراپالی، به طور انحصاری و با موتیف‌های به شکل نخل و همراه با زمرد و الماس‌های به طور مرتب و به اصطلاح «polki» برش خرده شده، بر روی بج ‌سینه‌ ‌های مردانه کار می‌کند. به قول او، تزئین سنتی توربان (پارچه‌ای عمامه‌ای شکل که مردان هندی روی سر خود می‌بندند) به طور خارق‌العاده‌ای چشم‌نواز و قدرتمند است.

بج ‌سینه‌ ها دارند کم کم جای خود را در مجموعه‌های بزرگ جواهرات باز می‌کنند. در مجموعه ابرهای پرنده با تم دریایی شنل که نام خود را از معشوقه گابریل شانل، دوک وست‌مینستر گرفته است، دو بج ‌سینه‌ جای دارند: سفر دریایی تابستانی، یک پلاک الماس مستطیلی با نواری از یاقوت کبود و یک الماس زرد به نشانه «خورشید»، و مجموعه الماس روز قایقرانی، یک طرح تلویحی با طنابی که به دور یک لنگر پیچیده شده و خال کوبی ستاره دریایی ملوانان. در همین حال، در مجموعه جواهرات شوپارد که با همکاری گو پی (Guo Pei)، طراح چینی، ساخته شده است، یک مجموعه سنجاق‌سینه پروانه‌ای تیتانیومی با روکش سرامیک و یک قطعه یاقوت کبود، همه چشم‌ها را روی خود میخکوب کرده بود. درست مثل یک راپسودی (یک نوع قطعه موسیقی) به رنگ آبی، که منتظر است روی یقه فردی که می خواهد فرش قرمز را از آن خود کند بنشیند.

جواهر سازهایی مانند آلیسا موسایف (Alisa Moussaieff)‌ در لندن یا میشل اونگ (Michelle Ong) از کارنت هنگ کنگ، به زیبایی بج ‌سینه‌ ایمان دارند. موسویف می‌گوید: «جمجمه همیشه روی بورس بود، اما من متوجه شده‌ام که این روزها حیوانات و طرح‌های هندسی و همچنین بج ‌‌هایی با حروف و نشانه‌هایی مانند اتومبیل و قایق، و البته مروارید طبیعی یا دیگر سنگهای قیمتی نیز محبوب شده‌اند».

او یک بج ‌سینه‌ پیچ‌دار با طرح گل با آکومارین و الماس با برگ‌هایی از رزکوارتز را پیشنهاد می‌کند که طوری پیچ خورده‌اند که تورمالین قرمز کبوچان یا گلبرگ الماس نشان بیشتری را نشان دهند.

مشتریان وفادار بج ‌سینه‌ ‌های فانتزی اونگ (اژدها، گل و ابرهای شناور) را یا مردها یا زن‌هایی تشکیل می‌دهند که این بج ‌سینه‌ ‌ها را به مردهای خود هدیه می‌دهند. او می‌گوید: “من دوست دارم بج ‌سینه‌ ‌های مردانه در اندازه‌های متناسب و در جای درست باشد، مثلا بر روی یقه و یا کمی پایین‌تر از جایی که زنان بج ‌سینه‌ می‌زنند قرار بگیرد.

من بج ‌سینه‌ ‌هایی از الماس و دیگر سنگ‌های قیمتی ساخته‌ام که کاملا برای لباس‌های رسمی آقایان مناسب است». از جمله پیشنهاد‌های می‌توان بج ‌سینه‌ عربسک، بج ‌سینه‌ پیچکی و پیچ‌های الماس قهوه‌ای یا تندیس غنچه، که طرحی از گل‌های کلاسیک با الماس سفید و سیاه و یک یاقوت کبود در مرکز و با طلای سفید و تیتانیوم است را نام برد.

در میان این طیف گسترده و متنوع طرح‌ها و نقوش، چند تم خود را از بقیه جدا می‌کنند، مثل گل‌هایی که القا کننده‌ی ظرافت سبک کلاسیک هستند، از جمله قوز دِ نوئل (Rose de Noël) ون کلیف اند آرپلز (Van Cleef & Arpels) با مروارید‌های سفید یا خاکستری، و یا مجموعه جدیدش – کارنلیان و لاپلیس لازولی (carnelian and lapis lazuli). حشرات و عنکبوت‌ها هم همیشه جلوه‌گر بوده و هستند: مثل عنکبوت الماس نشان مارگارت، جواهرساز خصوصی در ژنو، یا سوسک طلایی با پاهای سیاه و سفید که شان لیان (Shaun Leane) بر روی کت خود زده بود. حیوانات دیگر نیز جلوه ویژه خود را دارند مثل مجموعه قوز دِ نوئل ون کلیف اند آرپلز و یا بج ‌سینه‌ ‌های طلایی الیزابت گِیج (Elizabeth Gage). در نهایت می‌رسیم به اشکال هندسی: ترکیب‌های جسورانه مانند بج ‌سینه‌ الماس سیاه و سفید خیره کننده بوشغون (Boucheron)؛ یا ترکیبی از دو موضوع، مثل بج ‌سینه‌ خانه آرکتیک که یک خرس قطبی را بر بالای یک صخره کریستال نشان می‌دهد و دور آن با الماس پر شده است.

برای ساخت بج سینه روی کلمه کلیک کنید.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-->
-->